Czy głowa może zachorować razem z ciałem?

Zdrowie psychiczne – czy głowa może zachorować razem z ciałem? Zdrowie psychiczne dzieci to temat bardzo ważny, a często lekceważony przez nas – dorosłych. Prawidłowy rozwój emocjonalny stanowi podstawę tego, jak w przyszłości dziecko będzie radziło sobie w kryzysie, a także jakie relacje z innymi utworzy w przyszłości. Wiele wydarzeń ostatnich lat spowodowało, że najmłodsi […]

Zdrowie psychiczne – czy głowa może zachorować razem z ciałem?


Zdrowie psychiczne dzieci to temat bardzo ważny, a często lekceważony przez nas – dorosłych. Prawidłowy rozwój emocjonalny stanowi podstawę tego, jak w przyszłości dziecko będzie radziło sobie w kryzysie, a także jakie relacje z innymi utworzy w przyszłości. Wiele wydarzeń ostatnich lat spowodowało, że najmłodsi z nas coraz częściej potrzebują pomocy, jednak szczególnie pokaźną grupą ryzyka są dzieci, które dużą część życia spędziły w szpitalach.

Informacja o diagnozie to zawsze trudny moment, któremu musi stawić czoło cała rodzina, ale przede wszystkim Pacjent. Proces adaptacji do nowej sytuacji przebiega w etapach, a każdy z nich, od zaprzeczenia po akceptację, jest zupełnie zdrową reakcją. 

Stan psychiczny dziecka ma ogromny wpływ na przebieg leczenia, nawet w tak podstawowych kwestiach jak tolerancja bólu. Dlatego tak ważne jest, by oprócz ciała zaopiekować głowę. Tu właśnie wkraczamy my z terapią rekreacyjną.

Przede wszystkim: pacjent nie równa się choroba! Choć sytuacja potrafi być bardzo poważna, w miarę możliwości warto skupić się też na innych sprawach 🙂

Rozwijanie hobby,  czy wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi (nawet online!) na pewno pozwolą na chwilę zapomnieć o zmartwieniach. A może spróbować czegoś nowego? Zabawa ze sztuką, w domu – gotowanie, muzyka, co tylko przyjdzie na myśl! Nikt tak nie zrozumie pacjenta jak inny pacjent.

Przyjaźnie zawarte na szpitalnym korytarzu lub na programach poza szpitalem mogą przerodzić się w takie na całe życie, i oprócz wspólnej zabawy dać nieopisane wsparcie. Sposobów jest mnóstwo! Najważniejsze, by o tym pamiętać i nie wahać się rozmawiać z dziećmi o ich samopoczuciu. 

My natomiast zapraszamy wszystkie Odważne Dzieci po leczeniu onkologicznym na nasz nowy projekt – Miejski Obóz Odwagi. Więcej informacji pod LINKIEM.

Będzie to wspaniała okazja by w bezpiecznym środowisku wyjść ze strefy komfortu, nauczyć się i spróbować nowych rzeczy oraz poznać wspaniałe osoby.

Ada