Dla wielu organizacji to istotne źródło finansowania, a dla podatników – możliwość działania na rzecz dobra publicznego. Oto krótka, obalająca mity historia o tym, jak wielkie znaczenie ma malutkie 1,5% naszego podatku Wszystko zaczyna się 1 stycznia 2004 roku. Rewolucja! Do polskiego systemu podatkowego zostaje wprowadzony mechanizm, który pozwala uszczknąć 1% należnego fiskusowi podatku i […]
Dla wielu organizacji to istotne źródło finansowania, a dla podatników – możliwość działania na rzecz dobra publicznego. Oto krótka, obalająca mity historia o tym, jak wielkie znaczenie ma malutkie 1,5% naszego podatku
Wszystko zaczyna się 1 stycznia 2004 roku. Rewolucja! Do polskiego systemu podatkowego zostaje wprowadzony mechanizm, który pozwala uszczknąć 1% należnego fiskusowi podatku i przekazać go na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. W 2023 roku ma miejsce kolejny przełom – wypełniając roczne zeznanie podatkowe można przeznaczyć na wybrany przez siebie cel już nie jeden a półtora procenta.
Ziarnko do ziarnka
Co to oznacza w praktyce? Ano to, że jako podatnicy możemy czynnie angażować się w życie społeczne, zasilać konta ulubionych fundacji i stowarzyszeń lub też wspierać bliskie naszym sercom cele społeczne – np. te związane z kulturą, edukacją czy zdrowiem. A jest w czym wybierać, bo w Polsce zarejestrowanych jest blisko 9,5 tys. organizacji pożytku publicznego (OPP). Tym, którzy myślą, że 1,5% to jakieś marne grosze, przedstawiamy twarde dane. W zeszłym roku przeciętna kwota przekazana w ramach odpisu 1,5% podatku wyniosła 128 zł. Mało? Nie, jeśli średnio tę kwotę przekaże blisko 15 mln osób. W zeszłym roku tą właśnie drogą polscy podatnicy przekazali na szczytne cele ponad 1,9 mld złotych!
Fakty i mity
Wokół mechanizmu 1,5% krąży wiele mitów, jak na przykład ten, że przekazanie go wiąże się z dodatkowymi kosztami dla podatnika. Nic bardziej mylnego, bo dana kwota zostaje odliczona od i tak pobieranego od nas podatku. A więc to fiskus, a właściwie budżet państwowy zostaje ograbiony, a nie my – podatnicy. Dla odmiany, prawdą jest, że środki z tytułu 1,5% rozdzielane są bardzo nierównomiernie. Z roku na rok coraz więcej organizacji ubiega się o cząstki naszych podatków. W efekcie, konkurencja między nimi rośnie, a różnice pogłębiają się – szczególnie między tymi małymi, a dużymi. To bowiem te ostatnie są najchętniej wspierane przez podatników. Wystarczy wspomnieć, że duża fundacja, która okazała się zeszłoroczną rekordzistką wzbogaciła się dzięki wpłatom z tytułu 1,5% o prawie 335 mln złotych, czyli sumę, która z powodzeniem mogłaby pokryć koszty rocznej działalności setek małych organizacji. Tymczasem, tym ostatnim – ze względu chociażby na swoją stosunkowo małą rozpoznawalność – bardzo trudno jest doprosić się o datki podatników. Muszą więc wkładać dużo czasu i wysiłku w działania promocyjne.
Krok po kroku
Osoby niedoinformowane mogą zakładać, że przekazanie 1,5% podatku na OPP to wyższa matematyka. W rzeczywistości, nic prostszego, a szczególnie jeśli rozliczasz się drogą elektroniczną. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól, całościowa kwota Twojego podatku oblicza się automatycznie. Podobnie dzieje się, kiedy następnie w części “J” zeznania podatkowego w odpowiednim polu wpiszesz numer KRS wybranej organizacji – przyznana jej przez Ciebie kwota również wyskoczy jak za dotknięciem magicznej różdżki. Jeśli jednak wypełniasz PIT ręcznie, to miej pod ręką kalkulator – wszystkie kwoty trzeba obliczyć samodzielnie. Pamiętaj też, że istnieje opcja wpisania specjalnego kodu wskazującego tzw. cel szczegółowy.
W imię solidarności
1,5% podatku to nie tylko dające się przeliczyć na dochody liczby. To także wartościowa akcja społeczna, która przyczynia się do wzmacniania naszej świadomości i solidarności. Z roku na rok widać, że przynosi efekty: w porównaniu z rokiem poprzednim w zeszłym roku ponad 2 mln podatników więcej zdecydowało się na przekazanie 1,5% swojego podatku. Dzięki temu zebrano ponad 370 mln więcej. Może więc w tym roku też pobijemy rekord? Wszystko w naszych rękach, a właściwie PITach! Nasz KRS: 0000342855, a więc do dzieła!